Szkolenie z zakresu budowy autobusów hybrydowych.

Pod koniec ubiegłego 2017 roku Gorzów wzbogacił się o 6 nowych autobusów hybrydowych. Dzięki uprzejmości MZK Gorzów Wlkp. Sp. z o.o. w dniu 23 stycznia 2018 r. mieliśmy okazję zapoznać się z ich budową, specyfiką a także zagrożeniami z jakimi możemy się spotkać podczas ewentualnych działań ratowniczo – gaśniczych.

Autobusy te emitują mniej spalin, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska tak jak inne wozy. Konstrukcyjnie te autobusy są dedykowane do obsługi najcięższych, najtrudniejszych linii, bo wtedy często się zatrzymują, a każde zatrzymanie to jest ładowanie energią elektryczną. Dodatkowo zużywają one nawet do trzydziestu procent mniej paliwa niż inne wozy. To z kolei wiąże się z tym, że emitują też o około trzydzieści procent mniej dwutlenku węgla. Są bardzo wygodne, nowoczesne z wieloma udogodnieniami dla pasażerów

Strażacy jednak zainteresowali się innym aspektem – zagrożeniami i niebezpieczeństwami na jakie mogą się natknąć podczas ewentualnych akcji ratowniczo – gaśniczych (których oczywiście nie życzymy i nie przewidujemy!).

Pojazdy hybrydowe to urządzenia oraz instalacje, w których występuje wysokie napięcie. Trzeba o tym pamiętać podczas akcji gaszenia pożaru takiego pojazdu, gdyż grozi to porażeniem a w przypadku zlokalizowanych na dachu pojazdu kondensatorów – wybuchem. Strażacy zapoznali się z umiejscowieniem takich urządzeń jak akumulatory, prądnice, silniki elektryczne, przewody wysokiego napięcia, kondensatory, klimatyzatory itp. Przedstawiciel firmy MAN (producenta gorzowskich autobusów hybrydowych) pokazał w jaki sposób odłączyć napięcie w pojeździe, gdzie znajdują się systemy detekcji pożaru a także w jaki sposób bezpiecznie unieruchomić autobus.

Mieliśmy możliwość zapytać o wszelkie nowinki technologiczne ukryte w pojeździe a także uzyskać wiedzę, która może być niezbędna do niesienia pomocy pasażerom.

Obyśmy tej wiedzy nie musieli wykorzystywać zbyt często! Serdeczne podziękowania dla MZK Gorzów Wlkp.

W dniach 24 i 25 stycznie podobne szkolenie odbędą kolejne zmiany służbowe z JRG nr 1 i 2 w Gorzowie Wlkp a także z JRG Kostrzyn nad Odrą.