Strażacy OSP i PSP stawiają na rozwój!

Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie gorzowskim działając ramię w ramię ze funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej prężnie interweniują podczas pożarów, wypadków oraz innych miejscowych zagrożeń. Tymczasem rozwój cywilizacyjny przynosi kolejne wyzwania, które wymuszają na strażakach ciągłe doskonalenie zawodowe. Zatem w czasie wolnym od pracy druhowie uczestniczą w dodatkowych szkoleniach i ćwiczeniach organizowanych przez Komendę Miejską PSP w Gorzowie Wlkp.

Działania z udziałem autobusów

W związku z doniesieniami o wypadkach autobusów i autokarów na terenie kraju, druhowie z OSP Bogdaniec wykazali się własną inicjatywą i przeprowadzili warsztaty w tym zakresie. Ćwiczenia obejmowały  unoszenie pojazdu przy użyciu specjalistycznego sprzętu pneumatyki siłowej w celu wydostania osoby uwięzionej pod podwoziem. Doskonalili się także w uzyskiwaniu dostępu do osób uwięzionych wewnątrz pojazdu, ich ewakuacji oraz udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W warsztatach gościnnie wziął udział mł. kpt. Bartłomiej Kot z JRG nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim, merytorycznie wspierając inicjatywę strażaków z Bogdańca.

Strażacy kierują podziękowania dla Pana Romana Uchańskiego, który udostępni pojazd oraz miejsce do ćwiczeń.

Kilka tygodni później podobne warsztaty zostały przeprowadzone dla strażaków PSP z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1.

Nowoczesne konstrukcje pojazdów w ratownictwie drogowym

We wrześniu bieżącego roku z inicjatywy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim dla wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego przeprowadzono warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego. Strażacy mieli możliwość praktycznego przećwiczenia technik ratowniczych stosowanych do uwalniania poszkodowanych z wnętrza wraków. Szczególny nacisk położono na nowoczesne konstrukcje pojazdów, które ze względu na swoje zaawansowanie sprawiają ratownikom najwięcej trudności. Forma warsztatowa pozwala strażakom na zyskanie cennego doświadczenia w stosowaniu wachlarza technik, pracy narzędziem hydraulicznym oraz wypracowanie najlepszych sposobów opieki nad poszkodowanym.

W warsztatach uczestniczyli druhowie OSP Bogdaniec, OSP Kłodawa, OSP Skwierzyna.

Warsztaty z zakresu asekuracji i ratowania strażaków

W dniu 22.09.2018 r. w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) zorganizowano warsztaty z zakresu bezpieczeństwa pracy strażaków podczas pożarów wewnętrznych, ich asekuracji oraz ratowania. Przeprowadził je st. asp. Waldemar Pruss ze Szkoły Apirantów PSP w Poznaniu, który jest członkiem międzynarodowej grupy zajmującej się wspomnianą tematyką – atemschutzunfaelle.eu. Wśród uczestników szkolenia znalazła się przedstawicielka OSP Janczewo – dh Dagmara Traczyk. Pod okiem specjalistów szkoliła się z udzielania pomocy poszkodowanemu strażakowi w strefie zagrożenia, poznała rolę rot zabezpieczających oraz zgłębiała techniki podnoszące bezpieczeństwo ratowników podczas działań. Szkolenie zakończyła z wynikiem pozytywnym oraz dużą dawką wiedzy, którą będzie mogła podzielić się z kolegami.

VI Międzynarodowa Konferencja Pożary Wewnętrzne w Olsztynie

Również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej doskonalą się w swoim wolnym czasie.

mł. kpt. Bartłomiej Kot z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 17-18.09.2018 r. brał udział w VI Międzynarodowej Konferencji Pożary Wewnętrzne. Głównymi tematami było stosowanie termowizji przy pożarach wewnętrznych, prowadzenie rozpoznania oraz podejmowanie optymalnych decyzji, a także stosowanie wentylacji hydraulicznej. Konferencja była świetną okazją do wymiany doświadczeń wśród kadry dowódczej i instruktorskiej z Polski, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, Litwy oraz Ukrainy.


Fot.: Piotr Zwarycz „Obiektiv.com”, Adrian Tadych, Mariusz Kulesza, Bartłomiej Kot