Pożar budynku wielorodzinnego w Kamieniu Wielkim – 23.01.2018

W dniu 23.01.2018 r. ok. godz. 11:25 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Gorzowie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego, wielorodzinnego w miejscowości Kamień Wielki. Natychmiast do zdarzenia dyspozytorzy wysłali zastępy gaśnicze oraz specjalne z jednostek OSP Kamień Wielki, OSP Witnica (KSRG), OSP Mościce (KSRG) oraz JRG Kostrzyn nad Odrą.

Pierwszy przybyły zastęp z OSP Kamień Wielki przeprowadził rozpoznanie oraz przystąpił do pomocy w ewakuacji osób z wnętrza budynku. Kolejne przybywające zastępy wspomagały organizację akcji ratowniczo – gaśniczej. Do wnętrza budynku wprowadzone zostały dwie linie gaśnicze wody a przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej podano prąd gaśniczy na konstrukcję dachu. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego (OUO) weszli do wnętrza budynku w celu ugaszenia pożaru klatki schodowej oraz dostania się do poddasza, ponieważ tam zlokalizowane było źródło pożaru. Równolegle strażacy przeszukiwali  kolejno otwierane pomieszczenia, lokale pod kątem znajdujących się w nich osób. Ewakuowano dodatkowo dwóch mieszkańców budynku.

Dogaszenie pożaru wymagało rozbiórki elementów pokrycia dachowego. Następnie oddymiono cały budynek, sprawdzono kamerą termowizyjną każdy z elementów konstrukcyjnych poddasza i jeszcze raz przeszukano każde z pomieszczeń.

Podczas prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych na miejsce przybyli Pan Edward Jaworski – Burmistrz Miasta i Gminy Witnica, Pan Piotr Koczwara – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Pan Tomasz Taupa – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z pracownikami.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego po zapoznaniu się z obiektem wydał decyzję o zakazie przebywania w budynku mieszkańcom do czasu naprawy konstrukcji dachowej.

Do godzin porannych (9:00) dozorowaniem miejsca zdarzenia zajął się zastęp OSP Kamień Wielki. W tym czasie kamerą termowizyjną okresowo sprawdzane były elementy konstrukcyjne dachu pod kątem ewentualnych zarzewi ognia.
W związku z tym, że kamera termowizyjna nie odnotowała miejsc o podwyższonej temperaturze (które mogłyby sugerować o ukrytych źródłach pożaru), w dniu 24 stycznia zastępy GBA z OSP Mościce i zastęp SH 23 z JRG Kostrzyn nad Odrą zabezpieczyły odkrytą część dachu budynku plandeką. Na tym działania zakończono.

W działaniach udział wzięło 14 zastępów: 9 JRG, 4 OSP KSRG i 1 OSP, 29 strażaków. Działania trwały w sumie nieco ponad 29 godzin.

Przyczynę pożaru ustali Policja, która również była na miejscu zdarzenia.

Zdjęcia: zbiory własne oraz OSP Witnica.