Ochotnicy też się szkolą! – Ratownictwo Techniczne.

W dniach 22 oraz 30 czerwca br. w Bogdańcu odbyły się warsztaty doskonalące w zakresie ratownictwa technicznego, przeznaczone dla osób szczególnie zaangażowanych w tą tematykę w naszym regionie. Głównym celem spotkania było poruszenie zagadnień związanych z nowoczesnymi konstrukcjami pojazdów i ich wpływie na działania ratownicze. W ostatnim czasie techniki związane z wykonywaniem dostępu w samochodach uległy olbrzymiej ewolucji. W obliczu zmian konstrukcyjnych współczesnych samochodów, dotychczasowe sposoby posiadają coraz więcej wad i ograniczeń, a tym samym przestają być skuteczne. W związku z tym konieczna jest znajomość alternatywnych sposobów uwalniania poszkodowanych z pojazdów. Spotkanie było zatem doskonałą okazją do omówienia tego problemu oraz przekazania doświadczeń, które mł. asp. Bogdan Aleksandrowicz oraz mł. kpt. Bartłomiej Kot przywieźli z tegorocznych warsztatów RescueDays.

Rozmaite techniki testowano podczas 3 symulacji: pojazdu na kołach, na boku oraz na dachu. Aby dodać realizmu i skomplikować pracę, każdy samochód został odpowiednio przygotowany, tak aby uszkodzenia nadwozia przypominały prawdziwe zdarzenia.Warsztaty zostały zorganizowane z inicjatywy nieformalnej grupy Liderów Rozwoju Ratownictwa i wzięli w nich udział przedstawiciele kilku jednostek z terenu powiatu gorzowskiego:

Wydział Operacyjno – Szkoleniowy KM PSP w Gorzowie Wlkp – mł. kpt. Marek Andruszków.

JRG nr 1 – mł. kpt. Bartłomiej Kot, mł. asp. Kamil Szostak.

JRG nr 2 – mł. asp. Bogdan Aleksandrowicz, mł. asp Alan Brukiewicz.

OSP Bogdaniec – dh Mariusz Kulesza, dh Magdalena Artemczyk.

OSP Gralewo – dh Wojciech Husak, dh Dagmara Traczyk.

OSP Janczewo – dh Paweł Mazgaj, dh Adam Rogoziński.

OSP Kłodawa – dh Michał Zarzyński, dh Konrad Nowak.

Ideą warsztatów było wyciągnięcie wniosków, które posłużą w przyszłości do szkolenia innych jednostek, chętnych do doskonalenia i podnoszenia swoich kwalifikacji.