Nowe GCBA w OSP Deszczno!

Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Patryk Maruszak w asyście Komendanta Miejskiego PSP w Gorzowie Wlkp. mł. bryg. Marka Kopery, wziął udział w uroczystości przekazania samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Deszcznie. W uroczystości udział wzięli:

  • Pani Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  • Pan Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski.
  • Pan Mariusz Herbut – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Ksiądz Janusz Drgas – Proboszcz Parafii Deszczno.

Organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Deszczno  Pan Paweł Tymszan, Zarząd Gminny ZOSP RP w Deszcznie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Deszcznie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Deszcznie jest jest jednostką strategiczną w zakresie zabezpieczenia operacyjnego powiatu gorzowskiego. Jednostka wyjeżdża do działań w roku około 160 razy. Zabezpiecza mocno zalesiony południowy rejon powiatu. Bierze bezpośredni udział w zabezpieczeniu drogi ekspresowe S3. Odległość jaka dzieli OSP Deszczno od najbliższej jednostki Państwowej Straży Pożarnej to 11 km co daje czas dojazdu około 15 minut. Średni wiek pojazdów ratowniczo – gaśniczych będących na wyposażeniu Ochotniczych Straży Pożarnych województwa lubuskiego wynosi ponad 30 lat. Zakup nowego wozu ma na celu odbudowę potencjału sprzętowego OSP.

Samochód, który został oficjalnie przekazany dla OSP Deszczno to Scania P410 w wersji ciężkiej uterenowionej z napędem 4×4 i kabiną załogową 6-cio osobową z zabudową klasyczną metalową. Zbiornik wody i środka pianotwórczego odpowiednio 5000 oraz 500 litrów. Do podawania wody wykorzystana została dwuzakresowa pompa firmy Ruberg o wydajności nominalnej 3600 dm3/min. Kabina brygadowa i zabudowa wykonana przez firmę WAWRZASZEK.

Zakup pojazdu został zrealizowany w ramach Porozumienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Środowiska w sprawie współdziałania w zakresie zwalczenia zagrożeń dla środowiska na bazie którego powstał w 2018 r. Ogólnopolski program wspierania służb ratowniczych. Wartość pojazdu to kwota 1050000,00 zł z czego:

  • NFOŚiGW – 250 000,00 zł,
  • WFOŚiGW w Zielonej Górze – 240 000,0 zł,
  • Dotacja budżetowa dla jednostek OSP w KSRG – 230 000,00 zł,
  • Dotacja z gminy Deszczno – 165 000,00 zł,
  • Środki z Firm ubezpieczeniowych przekazane przez KG PSP  – 150 000,00zł.
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – 15 000,00 zł
Opracowanie: KW PSP w Gorzowie Wlkp.
Zdjęcia: LUW