„Katedra, historia jednego pożaru” – zaproszenie na film

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gorzowa Wlkp. i okolic, wszystkich sympatyków miasta, strażaków, zarówno zawodowych jak i ochotników, wraz z rodzinami i przyjaciółmi na popremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Katedra, historia jednego pożaru”.

Projekcja odbędzie się w środę 10 października, o godz. 17.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (sala 102).

Pokaz jest otwarty dla wszystkich, a wstęp jest wolny.


„Katedra, historia jednego pożaru” to film dokumentalny, opowiadający o wydarzeniu, które poruszyło sercami wszystkich gorzowian. 1 lipca 2017 roku miała miejsce rzecz nieprawdopodobna,  która bezwzględnie zapisała się w historii Gorzowa. Tego dnia, w czasie obchodów jubileuszu miasta żywym ogniem zapłonęła katedra. Zdarzenie wręcz niebywałe! Zamiast zabawy była trwoga o najstarszy i najważniejszy zabytek miasta, a także o strażaków, którzy ryzykując własnym życiem walczyli o ocalenie kościoła. Walka o katedrę była długa i trudna. Ogień trawił wnętrze wieży na najwyższych kondygnacjach. Taki pożar jest koszmarem każdego strażaka. Jednak dowódcy i ratownicy byli zdeterminowani aby kościół uratować. Ryzykowali zdrowiem i życiem, by tę walkę wygrać. Mimo złych prognoz udało się! Ich poświęcenie zaowocowało. Spaleniu uległo jedynie wnętrze wieży, lecz kościół jako całość przetrwał. Jak się później okazało odnieśli sukces na skalę kraju. Jest to pierwszy od 20 lat pożar kościoła w Polsce, z którym strażacy wygrali nie dopuszczając do zawalenia się wieży. W akcji ratowania katedry brało udział ponad 300 strażaków. Byli to zawodowcy i ochotnicy. Każdy z nich w równym stopniu zasługuje na uznanie. Działali jako zespół, w którym każda jednostka miała swoją ważną rolę do odegrania. Dzięki temu, dzisiaj możemy nadal cieszyć się obecnością „matki kościołów” w centrum Gorzowa.

Teraz jedno jest pewne. Tragedia z 1 lipca 2017 roku pokazała jak ważna jest katedra dla  tysięcy gorzowian. Bez względu na wiek czy wyznanie stanowi nieodzowny element miejskiego krajobrazu. Jest miejscem z którym wiążą się ważne wspomnienia wielu osób. Pożar katedry pokazał jedność i solidarność naszego społeczeństwa. Katedra jest więc symbolem który łączy nas wszystkich. Dlatego dzisiaj jednym głosem możemy podziękować strażakom za uratowanie tego symbolu.

Małgorzata Wrześniak – autorka filmu
Zdjęcia: Gazeta Lubuska, materiały własne.