„Spokrewnieni służbą” – ogólnopolska zbiórka krwi.

„Oddajemy cześć i hołd oraz wyrazy najwyższego szacunku żyjącym i poległym Bohaterom, którzy bezgranicznie kochali Ojczyznę” – zaapelował Wojewoda Lubuski w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe  obchodzone corocznie 1 marca. Jest poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowione na mocy ustawy z  dnia 3 lutego 2011 roku. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Prezydent Lech Kaczyński mówił: – „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”

Spokrewnieni

W dniu 1 marca 2018 r. przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim stanie Mobilny Punkt Poboru Krwi, w którym będzie można oddać krew od godziny 09:00 do 12:00. Jest to ogólnopolska zbiórka krwi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Poniżej prezentujemy harmonogram zbiórek krwi w ramach powyższej akcji.

harmonogram krwi


Wojewoda Lubuski z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy wyklętych zwrócił się do organizatorów dzisiejszych obchodów w całym województwie:

„To doniosłe wydarzenia, które pozwalają oddać cześć polskim bohaterom. Uczestnicy walk o niepodległość Ojczyzny są od wieków otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Niepodległa Polska dokłada starań, aby należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa, odwagi, patriotyzmui dzielności żołnierskiej. Dlatego uwaga Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, zwraca się także ku tym, którzy kontynuowali opór zbrojny i działalność konspiracyjną przeciw reżimowi komunistycznemu. Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była ważnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Niezłomna postawa bohaterskich żołnierzy, obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej.

Składam dzisiaj hołd bohaterom, którzy ofiarnie walczyli z narzuconym reżimem, o wolną Polskę Chcę także docenić wysiłki osób, środowisk i instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału historii najnowszej Polski. Wierzę, że ta praca buduje ducha patriotycznego Polaków i przyczynia się do zapewnienia pomyślnej, bezpiecznej przyszłości Ojczyzny”.


Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki