Jaką czujkę wybrać? Gdzie i jak ją zamontować?

Część 2: Jaką czujkę wybrać? Gdzie i jak ją zamontować?

Choć wiele osób kwestię tę bagatelizuje, ryzyko pożaru występuje w każdym domu bądź mieszkaniu, niezależnie od zastosowanych materiałów i sprzętów. Oczywiście może być ono większe bądź mniejsze, jednak zawsze warto się na tę okoliczność zabezpieczyć. Zastanowić się trzeba jaki rodzaj czujki (dymu, czadu, dualna) będzie najbardziej odpowiednia w naszym domu.

Zasady doboru rodzaju czujki (wynikłe z praktyki) są proste:

  • PRZY każdym urządzeniu gazowym (terma, piecyk, grzejnik itp.), szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, o ograniczonej wentylacji t.j. łazienka, piwnica – czujka czadu lub nieco droższa czujka dualna czadu i gazu, która ostrzeże nas zarówno przypadku wydzielania się tlenku węgla jak i gazu.
  • w każdym pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi (pokoje dzieci, sypialnie, pokój dzienny) – czujka dymu (ich ilość uzależniona jest od chronionej powierzchni). Powierzchnia chroniona przez jedną czujkę to ok. 60 mkw.
  • w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze typu kominek, piecyk, grzejnik gazowy itp. np. salony, pokoje dzienne – czujka dualna dymu i czadu.
  • wzdłuż ciągów komunikacyjnych (korytarze, klatki schodowe) – czujka dymu.

Gdzie zamontować czujniki, by były najbardziej skuteczne?


Czujki dymu

Prawidłowe rozmieszczenie czujek w domu jest bardzo ważną kwestią!

  • Minimalna ochrona – jedna czujka na każdej kondygnacji mieszkania/domu – wówczas najlepszym miejscem do zainstalowania czujki dymu są ciągi komunikacyjne, tzn. przedpokój, hol lub klatka schodowa
  • Optymalna ochrona – jedna czujka na każdej kondygnacji mieszkania/domu (ciągi komunikacyjne) + po jednej czujce dymu we wszystkich sypialniach
  • Maksymalna ochrona  – zaleca się zainstalowanie czujek dymu we wszystkich pomieszczeniach mieszkania/domu, za wyjątkiem łazienek

Jeśli nie stać nas na zamontowanie urządzeń w każdym pokoju, co zapewnia nam maksymalne bezpieczeństwo, pamiętajmy o tym, aby zamieścić je przynajmniej po jednej na każdej kondygnacji budynku.

Znalezione obrazy dla zapytania rozmieszczenie czujek w domu

dom rozmieszczenie czujek 2

Przy montażu upewnijmy się, czy dźwięk czujki jest słyszalny w całym domu.

Urządzenie należy zamontować pionowo na suficie, najlepiej w samym centrum pomieszczenia, co gwarantuje wykrycie dymu wydobywającego się z różnych stron.

Zwróćmy uwagę na to, aby nie montować ich w okolicy urządzeń grzewczych, takich jak kuchenki czy grzejniki, koło klimatyzatorów i wentylatorów a także stałych przegród lub innych przedmiotów ograniczających przepływ dymu.

Po zainstalowaniu pamiętajmy, aby cyklicznie sprawdzać ich stan techniczny oraz baterie, które je zasilają, gdyż od tego czy działają poprawnie w dużej mierze zależy nasze zdrowie, a nawet życie.


Czujnik czadu

Detektor tlenku węgla sygnalizuje pojawienie się czadu. Najlepiej, gdy sygnalizacja jest zarówno dźwiękowa, jak i świetlna, a jej uruchomienie powinno być słyszalne przede wszystkim w sypialniach. Wybierajmy tylko te urządzenia, które produkowane są zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej normą EN 50291:2001

Czujnik tlenku węgla należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym, ale w odległości nie mniejszej niż 2 m. Idealnie, gdy taki montaż umożliwia jednoczesne zainstalowanie urządzenia na korytarzu w pobliżu sypialni. Domy piętrowe czy z poddaszem powinny mieć przynajmniej jedno urządzenie na każdej kondygnacji.

Nie należy montować urządzenia w miejscu, gdzie jego działanie może być zakłócane ruchem powietrza, czyli np. przy kratkach wentylacyjnych. Nie powinno być one niczym przesłonięte (zasłonami, meblami) ani znajdować w pozycji płaskiej (np. na blacie).

Detektor powinien zostać zamocowany na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak by łatwo było nim sterować, a jednocześnie, by był trudno dostępny dla małych dzieci.

Zdjęcie poglądowe – przykładowy wygląd i oznakowania czujnika czadu.

Tlenek węgla nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie
w oczy i nie „dusi w gardle”.
Tylko detektor tlenku węgla sygnalizuje pojawienie się czadu!

Zdjęcia,tekst i opracowanie na potrzeby prewencji społecznej: materiały własne oraz internet.
www.straz.gov.pl
www.strazacki.pl

#CzujkaDymu #CzujkaCzadu #CzujkaNaStrażyTwojegoBezpieczeństwa