Część 2: Jaką czujkę wybrać? Gdzie i jak ją zamontować?
Choć wiele osób kwestię tę bagatelizuje, ryzyko pożaru występuje w każdym domu bądź mieszkaniu, niezależnie od zastosowanych materiałów i sprzętów. Oczywiście może być ono większe bądź mniejsze, jednak zawsze warto się na tę okoliczność zabezpieczyć. Zastanowić się trzeba jaki rodzaj czujki (dymu, czadu, dualna) będzie najbardziej odpowiednia w naszym domu.
Zasady doboru rodzaju czujki (wynikłe z praktyki) są proste:
- PRZY każdym urządzeniu gazowym (terma, piecyk, grzejnik itp.), szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, o ograniczonej wentylacji t.j. łazienka, piwnica – czujka czadu lub nieco droższa czujka dualna czadu i gazu, która ostrzeże nas zarówno przypadku wydzielania się tlenku węgla jak i gazu.
- w każdym pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi (pokoje dzieci, sypialnie, pokój dzienny) – czujka dymu (ich ilość uzależniona jest od chronionej powierzchni). Powierzchnia chroniona przez jedną czujkę to ok. 60 mkw.
- w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze typu kominek, piecyk, grzejnik gazowy itp. np. salony, pokoje dzienne – czujka dualna dymu i czadu.
- wzdłuż ciągów komunikacyjnych (korytarze, klatki schodowe) – czujka dymu.
Gdzie zamontować czujniki, by były najbardziej skuteczne?
Czujki dymu
Prawidłowe rozmieszczenie czujek w domu jest bardzo ważną kwestią!
- Minimalna ochrona – jedna czujka na każdej kondygnacji mieszkania/domu – wówczas najlepszym miejscem do zainstalowania czujki dymu są ciągi komunikacyjne, tzn. przedpokój, hol lub klatka schodowa
- Optymalna ochrona – jedna czujka na każdej kondygnacji mieszkania/domu (ciągi komunikacyjne) + po jednej czujce dymu we wszystkich sypialniach
- Maksymalna ochrona – zaleca się zainstalowanie czujek dymu we wszystkich pomieszczeniach mieszkania/domu, za wyjątkiem łazienek
Jeśli nie stać nas na zamontowanie urządzeń w każdym pokoju, co zapewnia nam maksymalne bezpieczeństwo, pamiętajmy o tym, aby zamieścić je przynajmniej po jednej na każdej kondygnacji budynku.
Przy montażu upewnijmy się, czy dźwięk czujki jest słyszalny w całym domu.
Urządzenie należy zamontować pionowo na suficie, najlepiej w samym centrum pomieszczenia, co gwarantuje wykrycie dymu wydobywającego się z różnych stron.
Zwróćmy uwagę na to, aby nie montować ich w okolicy urządzeń grzewczych, takich jak kuchenki czy grzejniki, koło klimatyzatorów i wentylatorów a także stałych przegród lub innych przedmiotów ograniczających przepływ dymu.
Po zainstalowaniu pamiętajmy, aby cyklicznie sprawdzać ich stan techniczny oraz baterie, które je zasilają, gdyż od tego czy działają poprawnie w dużej mierze zależy nasze zdrowie, a nawet życie.
Czujnik czadu
Detektor tlenku węgla sygnalizuje pojawienie się czadu. Najlepiej, gdy sygnalizacja jest zarówno dźwiękowa, jak i świetlna, a jej uruchomienie powinno być słyszalne przede wszystkim w sypialniach. Wybierajmy tylko te urządzenia, które produkowane są zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej normą EN 50291:2001
Czujnik tlenku węgla należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym, ale w odległości nie mniejszej niż 2 m. Idealnie, gdy taki montaż umożliwia jednoczesne zainstalowanie urządzenia na korytarzu w pobliżu sypialni. Domy piętrowe czy z poddaszem powinny mieć przynajmniej jedno urządzenie na każdej kondygnacji.
Nie należy montować urządzenia w miejscu, gdzie jego działanie może być zakłócane ruchem powietrza, czyli np. przy kratkach wentylacyjnych. Nie powinno być one niczym przesłonięte (zasłonami, meblami) ani znajdować w pozycji płaskiej (np. na blacie).
Detektor powinien zostać zamocowany na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak by łatwo było nim sterować, a jednocześnie, by był trudno dostępny dla małych dzieci.
Zdjęcie poglądowe – przykładowy wygląd i oznakowania czujnika czadu.
Tlenek węgla nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie
w oczy i nie „dusi w gardle”.
Tylko detektor tlenku węgla sygnalizuje pojawienie się czadu!
Zdjęcia,tekst i opracowanie na potrzeby prewencji społecznej: materiały własne oraz internet.
www.straz.gov.pl
www.strazacki.pl
#CzujkaDymu #CzujkaCzadu #CzujkaNaStrażyTwojegoBezpieczeństwa