I Gorzowskie Manewry Ratownicze

W sobotę 7 grudnia Komenda Miejska PSP w Gorzowie Wlkp. organizowała dla jednostek OSP naszego powiatu I Gorzowskie Manewry Ratownicze. Za organizację odpowiedzialni byli: mł. kpt. Bartłomiej Kot, mł. kpt. Marek Andruszków oraz mł. asp. Bogdan Aleksandrowicz.

W manewrach wzięło udział 14 jednostek OSP włączonych do KSRG jak i spoza systemu.

Druhowie brali udział w czterech założeniach, które przygotowali dla nich doświadczeni instruktorzy z Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wlkp:

„Pożar” – zadanie polegało na ugaszeniu pożaru wewnętrznego, odnalezieniu wewnątrz obiektu osób poszkodowanych i wydobyciu ich na zewnątrz, a także ewakuacji przy użyciu drabiny osoby poszkodowanej znajdującej się na drugim piętrze i wołającej o pomoc. Osoba ewakuowana miała poparzenia ręki, które należało w odpowiedni sposób opatrzyć.

„Garaż” – na tej stacji do muru budynku przyciśnięta została osoba przez staczający się samochód. Zadaniem strażaków było uwolnienie poszkodowanego i udzielenie mu pomocy. Niebezpieczeństwem dla ratowników była rozszczelniona butla gazowa, z której ulatniający się gaz uległ zapłonowi.

„Drwal” – założenie polegało na udzieleniu pomocy pilarzowi, któremu pilarka uszkodziła nogę na wysokości uda. Strażacy musieli zatamować krwotok, ustabilizować prowadnicę, a następnie ewakuować poszkodowanego do drogi, skąd zabrało do pogotowie ratunkowe. Obok poszkodowanego na linie wisiał kolejny pilarz, którego należało uwolnić i udzielić wsparcia psychicznego. W celu dotarcia do poszkodowanych należało dokonać wycinki drzewa, które tarasowało drogę dojazdową.

„Rowerzysta” – Pod samochodem osobowym znajduje się potrącony rowerzysta wraz z rowerem. Wewnątrz pojazdu siedzi kierowca. Zadaniem strażaków było podniesienie pojazdu i wydobycie spod niego osoby oraz roweru. W tym momencie dochodzi do zatrzymania krążenia u kierowcy, którego należy ewakuować i przy użyciu ćwiczebnego AED udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Jak podkreślili uczestniczy manewry były bardzo przydatne, ponieważ po każdym z zadań instruktorzy omawiali wykonane czynności. Co było wykonane prawidłowo, co można było zrobić lepiej, ale także błędy, które nie powinny się pojawić.

Szczególne podziękowania należą się pozorantom z jednostek OSP Siedlice, OSP Osiedle Poznańskie, OSP Bogdaniec, OSP Deszczno, OSP Gralewo, OSP Santok. Bez członków młodzieżowych drużyn pożarniczych tych jednostek manewry na pewno by się nie odbyły.

Dziękujemy także Nadleśnictwu Kłodawa, które w profesjonalny sposób przygotowało  epizod cięcia drzewa na stanowisku „Drwal”.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, mamy nadzieję, że manewry przyczynią się do wzrostu wyszkolenia naszych druhów, a co za tym idzie zwiększenia bezpieczeńśtwa mieszkańców powiatu gorzowskiego.

Opracowanie: mł. kpt. Marek Andruszków, Zdjęcia: Patryk Sós, Jakub Fabicki