Gorzowski Tydzień Seniora

We wtorek 9 października 2018 r. ponad 50 osób uczestniczyło w spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa i zdrowia, które w ramach Gorzowskiego Tygodnia Seniora odbyło się w siedzibie Miejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
O czyhających niebezpieczeństwa i zagrożeniach zebranych informowali przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Miejski Rzecznik Konsumentów i Spraw Mieszkańców. Opowiedzieli, jak bronić się przed oszustami, jak bezpiecznie poruszać się po drogach oraz jak unikać zagrożeń związanych z czadem.
Realizując założenia kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” bryg. Bartłomiej Mądry omówił zagrożenia pożarowe związane z okresem zimowym a także przedstawił zasadę działania, montażu oraz eksploatacji czujek dymu i czadu.
czujkaseniorzyW okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów.

Spotkanie w bibliotece było również okazją do zachęcenia seniorów do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. O korzyściach rekreacji na basenie opowiedzieli pracownicy Centrum Sportowo – Rehabilitacyjnego „Słowianka”, natomiast informację na temat szczepień ochronnych dla osób starszych przekazała przedstawicielka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
 
Nie zabrakło również porad przedstawicieli gorzowskich instytucji i organizacji pozarządowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzielił się wiedzą, jak zwiększyć wysokość emerytury. Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie przedstawiło formy wsparcia dla seniorów, a Gorzowskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi opowiedziało, jak rozpoznać i jak radzić sobie z chorobą Alzheimera.